Важливі аспекти підготовки дерев’яних конструкцій перед нанесенням фінішних лакофарбових покриттів

Завдяки високим темпам дерев’яного будівництва зростає увага до забезпечення якісного оброблення. Тому важливо враховувати як саме обробляння дерев’яних конструкцій, так і саму підготовку перед оброблянням.

Навіщо потрібне обробляння деревини?

Обробляння дерев’яних конструкцій, елементів декору різноманітними лакофарбовими матеріалами необхідне не тільки для захисту від ураження пліснявою, грибками, шкідників, так і для підвищення зносостійкості, вологостійкості та довговічності.

Велику увагу приділяють конструкціям, які безпосередньо контактують з підвищеною вологою та ґрунтом.

Перед оброблянням деревина повинна бути достатньо сухою, оскільки волога, яка залишиться в структурі деревини буде заважати потраплянню  захисного матеріалу у волокна деревини.

Підготовка деревини включає в себе наступні етапи:

  • шліфування;
  • знесмолювання.

Для цього використовується шліфувальна машинка або наждак.

Необхідно звертати увагу, що гарно відшліфоване хвойна деревина повинна бути знесмолена, оскільки налічує велику кількість смолистих каналів. Смолу видаляють лугами, які наносяться підігрітими на поверхню деревини. Після цього луг змивають та обробляють поверхню розчинами кислот (наприклад, оцтової) для усунення залишків лугу. За умови сильного засмолювання, частину деревини можуть вирізати, щоб не зіпсувати поверхню деревини.

Після виконання двох, раніше вказаних стадій, деревина повинна добре просохнути. Після сушіння приступають до обробляння ґрунтівними засобами. Нанесення ґрунтувального матеріалу підвищує адгезію фінішного лакофарбового покриття. Якщо пропустити цей етап, покриття протримається на багато менше за часом.

За умови наявності старого лакофарбового, його необхідно обов’язково видалити. Існують наступні способи:

перший спосіб – за допомогою розчинників. Нанесення відбувається пензлем та відразу після оброблення поверхня деревини вкривається плівкою для утворення термоефекту. Через добу плівка прибирається та знімається старее покриття шпателем. Якщо ж старее покриття не було знято за один раз, процедуру повторюють до повного очищення поверхні;

другий спосіб – видалення старого покриття за допомогою шліфувального обладнання та наждака. Такий  спосіб застосвується, коли старее покриття необхідно видалити з великої площі (тераси, поли).

Робот из розчинниками обов’язково проводять в гумових рукавицях, окулярах та респіраторах.

Виділяють наступні види грунтувальних просочувальних речовин:

антисептичні – перешкоджають розмноженню пліснявих грибків. Застосовують при обробленні деревини в вологих приміщеннях  або для зовнішніх робіт. Недоліком є токсичність даних речовин, тому їхнє застосування всередині приміщення недопустиме;

інсектицидні – використовують при підготовці дерева до фарбування, завдяки їм деревина стає непридатною для харчування і життя комах. Застосовувати подібні просочення рекомендується для зовнішніх робіт;

водовідштовхувальні – вода, яка проникає в деревину, викликає її розбухання і при подальшому висиханні різноманітні розтріскування і деформації. Уникнути цього допоможуть водовідштовхувальні просочення. Вони глибоко проникають в деревну структуру, заповнюють її пори і створюють надійний водонепроникний шар. Такі засоби рекомендується застосовувати для обробки дерева у вологих приміщеннях або використовувати для зовнішніх робіт;

антипіренові (вогнезахисні) – під час підготовки деревини до фарбування рекомендується застосовувати такі засоби захисту від вогню, якщо поверхня деревини буде знаходитися близько до його джерела (наприклад, в саунах, лазнях або недалеко від кухонної побутової техніки), а також необхідне обов’язкове обробляння несучих конструкцій горищних перекриттів та шляхів евакуації, обшитих дерев’яними елементами. Бажано, до того ж, обробляти дерев’яні фасади будівель для збільшення їх вогнестійкості.

Вогнезахисні речовини зменшують горючість деревини, зменшують димоутворювальну здатність, не розповсюджують полум’я поверхнею, зменшують займистість деревини.

Рекомендуємо застосовувати вогнебіозахисні просочувальні речовини для дерев’яних конструкцій  ТМ SKELA.

Під час підготовки дерев’яних конструкцій потрібно оглянути поверхні на наявність сколів, нерівностей і шорсткостей. Щоб прибрати з поверхні дерева горбки, задирки і виступи, користуються стамескою або циклею.

Сучки, що виступають на поверхні, слід замінити на дерев’яні пробки тієї ж породи за допомогою пробочника. Закріпити їх можна столярним клеєм або дисперсією ПВА. Не забувайте стежити за напрямком волокон і на пробках, і на самій деревині – воно повинно бути однаковим.

До речі, ціна на клеєний брус та інші будматеріали з дерева залежить від якості їх обробки.

Якщо ж відмовитись від обробляння деревини, то можливе руйнування її структури в подальшому (гниття, розтріскування, набухання, відшарування). Це все можливо попередити щорічним оглядом поверхні дерев’яних коснтрукцій.

Гниття проявляється наявністю неприємного запаху та білої плівки, в якій наявні плісняві грибки. Ділянки деревини, що ушкоджена гниттям необхідно ретельно обробити антисептичними засобами,що захищають від біоураження та їхнього повторного прояву.

Перед початком нанесення лакофарбового покриття, необхідно правильно та ретельно підібрати матеріали, засоби для нанесення та необхідні місця для сушіння. Бажано, в приміщеннях, де буде проводитись обробляння, підтримувати температури навколишнього середовища ~ 20°С. Не допускається проведення ремонтних робіт поруч з приміщенням або ділянкою, де буде нанесений шар матеріалу, оскільки потрапляння пилу та бруду може зіпсувати весь процес нанесення та саме обробляння, що понесе збитки. Тож, потрібно унеможливити джерела наявності бруду та пилу.